19 LIS 2016

Dzielnica Eixample w Barcelonie – elegancja i porządek

Planując swoją podróż do Barcelony możemy zwątpić w to, by jakikolwiek czas zaplanowany na jej zwiedzanie mógł być wystarczający. To miasto wydaje się mieć nieskończoną ilość atrakcji i punktów turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest rejon Eixample, położony między Ciutat Vella i dzielnicami Sants, Gràcia i Sant Andreu. Jest to atrakcja, która powinna szczególnie zainteresować miłośników ciekawych rozwiązań urbanistycznych.

Trochę historii

Eixample powstała stosunkowo niedawno, bo w II połowie XIX wieku. Początkowo była miejscem, zamieszkałym głównie przez burżuazję. Jednym z architektów modernistycznych, którzy mieli wpływ na jej końcową postać, był sam Antonio Gaudí. Nazwa „Eixample” wywodzi się z języka katalońskiego i znaczy dosłownie „powiększenie”. Wytłumaczenie jest proste: dzielnica ta powstała po zburzeniu średniowiecznych murów obronnych w najstarszej części Barcelony i stała się dzięki temu swoistym „powiększeniem” stolicy, która w tamtych czasach była mocno przeludniona.

Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni

Dzielnica Barcelony, o której tu mowa, ma oryginalny, geometryczny układ urbanistyczny. Jej ulice przecinają się pod kątem prostym, a wszystkie powstałe na jej terenie budowle stoją na planie kwadratu. Patrząc na to z lotu ptaka możemy mieć wrażenie, że wszystko powstaje tam niczym „od linijki”. To pomysł hiszpańskiego urbanisty i inżyniera Ildefona Cerdy, który chciał, aby w tej części Barcelony panowała jak najlepsza widoczność i aby dosłownie każdy budynek mógł cieszyć się promieniami słonecznymi. Ważny dla niego był również komfort psychiczny i fizyczny jej mieszkańców – duża odległość między budynkami zapewniała większą swobodę bycia. To dlatego szerokość każdej budowli mogła wynosić maksymalnie 14 metrów, a ulice mierzyły aż 20 metrów.

Mieszane uczucia

Nie wszystkim mieszkańcom podobał się układ dzielnicy Eixample. Uważali oni, że jest zbyt schematyczny i przez to po prostu nudny. Niewątpliwie jednak wyróżnia się na tle innych rejonów Barcelony niezwykłym uporządkowaniem, co stanowi ciekawostkę i dodatkową atrakcję dla turystów.